دسته: نوزاد

دندان های نوزاد

دندان های نوزاد و مراقبت از لثه

در نوشته های پیشین به علل گریه نوزاد نظیر بیخوابی کودک, قولنج یا کولیک نوزاد و درد دندان نوزاد پرداختیم. در این نوشته به مراقبت از دندان های نوزاد و روش آن میپردازیم.

مسافرت با نوزاد

مسافرت با نوزاد، مهمترین نکات در سفر با کودک

مسافرت با نوزاد لذت بخش است. هر روز از منزل بیرون بروید. کودک از دیدن منظره‌ها، صداها و بوهای‌ جدید شگفت‌زده خواهد شد و خود شما نیز آرامش می‌‌یابید. پس از این دوره، تا سالهای‌ سال دیگر تا این حد قادر نخواهید بود به سفر بروید!

ناخن کودک

ناخن بچه و روش های صحیح گرفتن ناخن نوزاد

از بین تمام امور مراقبت نوزاد، به‌نظر می‌‌رسد هیچ چیز بیشتر از چیدن ناخن نوزاد، برای‌ والدین ترسناک نیست. والدین به دو گروه مساوی‌ طرفداران استفاده از قیچی‌ و دوستداران ناخن‌گیر تقسیم شده‌اند. در این مقاله بهترین روش های گرفتن ناخن نوزاد را با هم یاد میگیریم.

جعبه کمک های اولیه برای کودکان

کمک های اولیه در زمان آسیب دیدن نوزاد و کودک

به عنوان والدین یک بچه کوچک، کمک های اولیه زیادی‌ انجام خواهید داد – به ویژه هنگامی‌ که کودک حرکت و جابه‌جایی‌ را شروع کند. شما می‌‌توانید با ایمن کردن محیط اطراف، خطرات را به حداقل برسانید، اما به هر حال کودک در اولین سال زندگی‌ تا حدودی‌ «اَخ و اوخ»های‌ خودش را خواهد داشت.

شیر خشک

بطری شیر خشک و پستانک در کنار شیر مادر

در این نوشته به سراغ لوازم کمکی مادر در تغذیه نوزاد شیرخوار میرویم. مزایا و معایب تغذیه نوزاد با شیر خشک را بررسی میکنیم و بهترین روش ها برای استفاده بهینه از این لوازم کمکی را با شما در میان میگذاریم.

شیر خوردن

شیردهی‌ | عوارض و مشکلات در راه تغذیه با شیر مادر

در نوشته قبل به اهمیت تغذیه نوزاد با شیرمادر پرداختیم. در این نوشته با مشکلات شایع شیر دادن به نوزاد و عوارض شیردهی آشنا شده و راه حل مناسب را برای هر مشکل ارائه خواهیم نمود.

نشستن نوزاد

نشستن نوزاد، مهارتی بین غلطیدن تا راه افتادن!

بعد از آشنایی با مهارت های حرکتی نوزاد در زمان های مختلف، در این نوشته میخواهیم با زمان مناسب برای نشستن نوزاد آشنا شویم و از روی شکم خوابیدن تا غلطیدن و سینه خیز رفتن با او همراه شویم.

حمام نوزاد

حمام نوزاد و نکات مهم استحمام کودک

اولین حمام کردن کودک فرصت خوبی‌ برای‌ عکس گرفتن از نوزاد است، کاری‌ که دیر یا زود شما انجام خواهید داد. برای‌ حمام کردن نوزاد روشهای‌ متعددی‌ وجود دارد و با تمرین، شما بهترین و مناسب‌ترین روش برای‌ خود و نوزادتان را در خواهید یافت.

بازی با نوزاد

بازی با بچه ها و انتخاب اسباب بازی برای کودک

نوزاد در چند هفته اول زندگی‌، اغلب فقط می‌‌خورد، می‌‌خوابد و تعداد زیادی‌ پوشک مصرف می‌‌کند. بعد از چند هفته، ممکن است دریابید او دیگر خسته، گرسنه یا زیرپایش خیس نیست، ولی‌ هنوز هم بدقلقی‌ و بدخلقی‌ می‌‌کند. چرا؟ فقط به این دلیل که حوصله‌اش سر رفته و ما باید بازی با بچه را یاد بگیریم.

کمردرد بعد زایمان

کمر درد بعد از زایمان و روش درمان آن

بلند کردن و جابه‌جایی‌ مکرر و مداوم و برآورده کردن نیازهای‌ نوزاد می‌‌تواند به کمر درد بعد از زایمان منجر شود. برای‌ کاستن از فشاری‌ که به کمر و پشت وارد می‌‌شود در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

شیر مادر برای نوزاد

شیر مادر و هر چیزی که باید درباره آن بدانید!

حالا که اطلاعاتتان راجع به علت های گریه نوزاد نظیر بیخوابی و به هم خوردن برنامه خواب، قولنج کردن, دندان نوزاد و … به حد کافی رسیده، باید به اهمیت تغذیه با شیر مادر بپردازیم و ببینیم بهترین روش شیر دادن به نوزاد کدام است.

پوشک بچه

آموزش پوشک کردن نوزاد همراه ریزه کاری ها!

از شما انتظار می‌‌رود همه چیز را در مورد مراقبت از کودک، از شستن موها تا چیدن ناخنها بدانید. شاید فکر کنید از همه مهم‌تر، چگونگی‌ حمام کردن نوزادتان است. اما در مقایسه تعداد دفعات تعویض پوشک نسبت به دفعات استحمام، چنین به نظر می‌‌رسد که پیش از آنکه چگونگی‌ استحمام کردن کودک را بدانید، لازم است اطلاعات بیشتری‌ در باره پوشک کردن او داشته باشید.

بیماری نوزاد: از درمان خانگی تا مراجعه به پزشک

در کنار آموزش انجام امور بهداشتی نظیر استحمام کودک، گرفتن ناخن نوزاد و تعویض پوشک، در این نوشته میخواهیم شما را با علائم بیماری نوزاد آشنا کنیم تا بدانیم چه زمانی باید به پزشک مراجعه نماییم.

امنیت کودک در خانه

ایمنی کودک و ایمن کردن خانه برای نوزاد

نوزاد به محض اینکه حرکت کردن را شروع کند، خود را در معرض خطرهای‌ زیادی قرار می‌‌دهد. در این زمان باید نکات ایمنی کودک را بشناسید و با رعایت آنها و ایمن کردن منزل، از وقوع اتفاقات ناخوشایند پیشگیری نمایید.

حرف زدن با نوزاد

حرف زدن نوزاد و زبان اشاره کودک

جنین، پیش از تولد شنیدن را شروع کرده است. به آهنگ صدای‌ شما عادت کرده است و آن را خیلی‌ دوست دارد. بنابراین با او صحبت کنید، در ضمن صحبت متوجه خواهید شد که زیر و بم صدای‌ خود را تغییر می‌‌دهید و با الگویی‌ آهنگین صحبت می‌‌کنید – این صداهای‌ مورد علاقه او هستند و شما به صورت خود کار چگونگی‌ ایجاد و ادای‌ آنها را در خواهید یافت.

درد دندان نوزاد

دندان نوزاد و اضطراب جدایی، علل اصلی گریه کودک

در نوشته های پیشین به علل گریه نوزاد پرداختیم، مشکلاتی نظیر نخوابیدن نوزاد و نداشتن برنامه خواب منظم تا قولنج نوزادان را بررسی کردیم. در این نوشته به دو مشکل اساسی یعنی دندان نوزاد و ترس جدایی از والدین که میتواند باعث گریه و بیقراری کودک شوند میپردازیم.

موچ نوزاد

بیماری مچ کودک و احساس درد در مچ مادر

بیماری مچ کودک‌ نوعی‌ آسیب ناشی‌ از فشارهای‌ دائمی‌، و نشانه آن درد و ناراحتی‌ در مچ است که در صورت درمان نشدن به صدمه دراز مدت منجر می‌‌شود.

حرکت نوزاد

حرکت نوزاد و مهارت های حرکتی کودک

در مقالات قبلی به وابستگی نوزاد و ترس از غریبه ها، آموزش پوشک کردن نوزاد همراه ریزه کاری ها! بازی با بچه ها و انتخاب اسباب بازی برای کودک، حرف زدن نوزاد و زبان اشاره کودک پرداختیم. در این نوشته میبینیم زمان حرکت نوزاد از چه زمانی فرا میرسد و در هر سنی باید چه مهارت های حرکتی در او کامل شده باشد.

قولنج نوزادان

قولنج نوزادان، روش های پیشگیری از کولیک و رفع آن

حالا که از بیمارستان به خانه برگشته اید و روزهای ابتدایی را با مراقبت از خود و کودک سپری کرده اید، گاه و بیگاه با بیخوابی نوزاد و گریه های کودک خود از خواب پریده اید، وقت آن رسیده تا با روشهای صحیح نگه داشتن نوزاد خود برای پیشگیری از قولنج یا “کولیک” آشنا شوید.

ترس از دست دادن مادر

وابستگی نوزاد و ترس از غریبه ها

زمانی‌ در حدود شش ماهگی‌، و گاهی‌ در حدود چهارماهگی‌ یا حتی‌ تا هشت ماهگی‌ِ کودکتان، وقتی‌ می‌‌خواهید او را به غریبه‌ای‌ بسپارید عصبانی‌ می‌‌شود. اضطراب در برابر غریبه تا مدتی‌ زندگی‌ را برای‌ شما مشکل می‌‌سازد، اما قدم مهمی‌ در رشد کودک است؛ زیرا نشان می‌‌دهد که وابستگی نوزاد تان نسبت به مادر، پدر و سایر افرادی‌ را که هر روز می‌‌بیند با دیگران متفاوت است. او درک می‌‌کند که غذا، آسایش، سرگرمی‌ و تفریحش را از این افراد باید طلب کند. او جایگزینی‌ برای‌ آنها نمی‌‌خواهد.