Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/home/chilib/domains/bihamtahm.com/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/themes/default) is not within the allowed path(s): (/home/chilim/:/tmp:/var/tmp:/opt/alt/php56/usr/share/pear/:/dev/urandom:/usr/local/lib/php/:/usr/local/php56/lib/php/) in /home/chilim/domains/bihamtahm.com/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/forms/wpdFormAttr/Form.php on line 157
گریه نوزاد کلافه تان کرده است؟ راه حل گریه کودک اینجاست! | BihamtaHandMades
گریه کودکان

در نوشته های قبلی، از آمادگی برای زایمان تا بازگشت از بیمارستان و مراقبت های اولیه در خانه پیش رفتیم، به برنامه خواب نوزاد پرداختیم و در این نوشته و مطالب بعدی میخواهیم علت گریه نوزاد را بررسی کنیم.

بچه بدقلق و نق‌نقو

کودکتان هنگام تولد، معمولاً با گریه به دنیا خوش‌ آمد می‌‌گوید. احتمالاً از شنیدن اولین گریه نوزاد خوشحال می‌‌شوید و احتمالاً آخرین باری‌ است که چنین حالتی‌ به شما دست می‌‌دهد. طی‌ سالهای‌ آینده تلاش بسیار زیادی‌ می‌‌کنید تا او گریه‌اش را قطع کند.

 

گریه کردن نوزاد

اولین گریه‌

تمام نوزادان به طور متوسط یک تا دو ساعت در روز گریه می‌‌کنند. بعضی‌ نوزادان بیشتر – بسیار بیشتر – و بعضی‌ کمتر گریه می‌‌کنند. همسایه من، اورسولا، یکی‌ از نوزادان «کمتر» و من یکی‌ از نوزادان «بیشتر» گریه‌کن را داشتیم.

او شب‌هایش را به خیاطی‌ و من به قدم زدن جلوی‌ منزلمان و در آغوش داشتن یک نوزاد جیغ‌جیغو می‌‌گذراندیم. البته، من نسبت به او کمی‌ حسادت می‌‌کردم. بعدها، در سن دوسالگی‌، فرزندان اورسولا خواسته‌هایشان را با جیغ و داد بیان می‌‌کردند، اما صبر و بردباری‌ من در این مورد موجب ایجاد تعادل و تنظیم امور شد.

گریه نوزاد

چند روز اول بعد از تولد، نوزادتان احتمالاً تمام شبانه‌روز را خواهد خوابید و به ندرت گریه خواهد کرد. البته هنوز زود است که به این خاطر به خودتان تبریک بگویید. گریه نوزاد اغلب چند هفته بعد از تولد شروع و در شش هفتگی‌ به اوج می‌‌رسد.

کودکی‌ که گریه می‌‌کند در تلاش است تا چیزی‌ به شما بگوید. ممکن است بخواهد گرسنگی‌ یا پرخوری‌ و شکم‌دردش را به شما اطلاع دهد و ممکن است بخواهد بگوید پوشکش خیس و از این بابت ناراحت است، یا برعکس، او آن پوشک مرطوب و گرم را دوست می‌‌داشت و حالا که آن را تعویض کرده‌اند، سردش شده است و عصبانی‌ است! ممکن است خسته باشد و دوست دارد با تکان تکان دادن او را بخوابانید یا حوصله‌اش سررفته است و انتظار دارد با چیزی‌ او را سرگرم کنید.

 

گریه کردن

شاید هم می‌‌خواهد بگوید از اینکه نمی‌‌تواند روی‌ فرش بخزد و به همه چیز دست بزند عصبانی‌ است که البته در این صورت او تمام شش هفت ماه آینده را به گریه می‌‌گذراند (اما احتمالاً خزیدن را زودتر شروع خواهد کرد). هنگامی‌ که برای‌ اولین بار نوزادتان را در آغوش می‌‌گیرید، تصوری‌ از هیچ‌یک از این موارد ندارید.

گریه کودکان

وظیفه شما درک زبان گریه نوزادتان است، زیرا گریه نوعی‌ زبان است. با درک هر چه زودتر این زبان، فرصت بیشتری‌ برای‌ گوش دادن به قان‌وغون او دارید و زمان کمتری‌ را به شنیدن جیغ و فریاد او خواهید گذراند.

در این مرحله، آنچه نباید انجام دهید آموزش صبر و حوصله به کودکتان است. در حقیقت، هر چه زودتر نسبت به گریه‌های‌ او واکنش نشان دهید بهتر است؛ زیرا آرام کردن کودک در ابتدای‌ شروع گریه آسان‌تر از آرام کردن او در مرحله هیستریک و عصبانیت و ناراحتی‌ شدید است.

لطفاً ترجمه کنید

اگرچه هیچ‌کس تاکنون فرهنگ لغتی‌ برای‌ ترجمه گریه کودک تهیه نکرده است، اما ریتم و زیر و بم گریه نوزادتان می‌‌تواند کلید جستجو برای‌ یافتن مشکل باشد.

خسته. گریه زوزه‌مانند و به نوعی‌ آهنگین، که ممکن است غیرعادی‌ و گاهی‌ همراه با مالش چشم‌ها و گونه‌ها باشد

(«مدتی‌ طول کشید تا توانستیم آن را درک کنیم.» سیسیلی‌ ادامه می‌‌دهد: «ابتدا فکر می‌‌کردیم فرزندمان به علت خسته شدن از گریه به خواب رفته است، ولی‌ بعداً فهمیدیم گریه او به علت خستگی‌ بوده است»).

درد شدید ناگهانی‌. جیغ و به دنبال آن یک سکوت طولانی‌ و سپس یک جیغ دیگر (این حالت را بدون شک بعد از واکسیناسیون فرزندتان خواهید شنید.

این نوع گریه و جیغ ممکن است به علت نفخ شکم، گیر کردن پای‌ کودک در فاصله نرده‌های‌ تخت یا فرو رفتن سنجاق پوشک در بدنش باشد. این نوع گریه و جیغ را از پسرم، میشا، وقتی‌ یکی‌ از اسباب‌بازیهایش را در پوشکش چپانده و سپس روی‌ آن نشسته بود دیدم).

 

غر زدن کودک

گرسنگی‌. گریه‌های‌ کوتاه و موزون و ریتم‌دار که ناامیدانه به نظر می‌‌رسند.

اجابت مزاج. بیشتر با یک گریه یا خرناس شروع می‌‌شود و اغلب حین غذا خوردن صورت می‌‌گیرد.

احساس گرمای‌ زیاد، بیماری‌ یا تب داشتن. گریه ناله‌مانند.

عصبانیت یا استیصال. کودک ممکن است هنگام خارج کردن پستانک از دهانش، باز کردن پوشکش یا بدون هیچ دلیل موجهی‌ فریادهای‌ گوش‌خراشی‌ سر دهد.

ملالت و بی‌‌حوصلگی‌. از غرولند شروع و به ضجه و زاری‌ ختم می‌‌شود. از جا برداشتن کودک بی‌‌حوصله موجب قطع فوری‌ گریه‌اش می‌‌شود.

آرام کردن بچه نق‌نقو و بی‌‌قرار و تسکین گریه نوزاد

بسیاری‌ از چیزهایی‌ که موجب به خواب رفتن کودکتان می‌‌شود، می‌‌تواند موجب آرامش او نیز بشود. برای‌ سرگرمی‌ این کودکان غرغرو هواکش حمام را به‌کار بیندازید. رادیو با پارازیت‌هایش را روشن کنید یا جارو برقی‌ و ماشین لباسشویی‌ و ظرفشویی‌ را به‌کار بیندازید.

هنگام کار کردن ماشین لباسشویی‌ شما با یک تیر دو نشان می‌‌زنید؛ چنانچه شرشر آب لباسشویی‌ او را آرام نکند، نشاندن او روی‌ صندلی‌ مخصوصش و قرار دادن آن روی‌ دستگاه در حال خشک کردن لباسها، این کار را خواهد کرد و البته یکی‌ از کارهای‌ روزانه شما نیز انجام خواهد شد.

ماساژ کودک

از اینکه کودک را به دست فرد دیگری‌ بسپارید، نترسید. کودکتان خستگی‌ و استیصال شما را درک خواهد کرد؛ یک فرد تازه‌نفس ممکن است مشکل را حل کند. در صورتی‌ که به شخص دیگری‌ دسترسی‌ ندارید و به آخر خط رسیده‌اید، کودک را در جای‌ امنی‌ قرار دهید و به مدت کوتاهی‌ استراحت کنید.

 

خستگی مادر

هوای‌ تازه‌ای‌ تنفس کنید، از منزل بیرون بروید و کمی‌ ورزش کنید. قدری‌ قدم بزنید یا در حالی‌ که کودک را در سبد مخصوص جلوی‌ دوچرخه قرار داده‌اید، دوچرخه‌سواری‌ کنید. حرکت ممکن است موجب آرامش کودک و ورزش موجب آرامش خود شما شود. در صورت مساعد نبودن هوا، در خانه بمانید و در حالی‌ که کودک را در آغوش دارید، با او جست‌وخیز کنید (می‌‌تواند با نوای‌ موسیقی‌ باشد).

آرام‌کننده‌های‌ دیگر گریه نوزاد

کودکتان را از جایش برداشته‌اید، به او غذا داده‌اید، آروغش را زده است، پوشکش را تعویض کرده‌اید، او را در پتوی‌ مناسبی‌ پیچیده‌اید، دوباره پتو را از دور او باز کرده‌اید، ولی‌ هنوز هم گریه می‌‌کند. دلیلش برای‌ شما مهم نیست و حتی‌ خود کودک نیز ممکن است دلیلش را فراموش کرده باشد. تنها چیزی‌ که در این حالت می‌‌خواهید، ساکت شدن اوست. حالا وقت آن است که این آرام‌بخش‌های‌ چندمنظوره را آزمایش کنید.

 

غذا خوردن کودک

آمادگی‌‌

شاید بد نباشد آرام‌کننده‌های‌ زیر را به وسایل کودکتان اضافه کنید:

  • اسلینگ. دارای‌ اندازه‌های‌ مختلف بر اساس قد شماست. انتخاب اندازه مناسب، موجب حمل راحت‌تر کودک خواهد بود. بد نیست دو عدد داشته باشید؛ یکی‌ به اندازه مامان و یکی‌ به اندازه بابا.
  • کوله جلویی‌. کودک را در آغوش شما نگه می‌‌دارد و گرما و نیز ضربان قلب شما ممکن است موجب آرامش او شود و از گریه نوزاد جاوگیری کند.
  • آکواریوم. صدای‌ فیلتر آکواریوم، کودک را آرام می‌‌سازد و ماهیها توجه او را جلب می‌‌کنند.
  • تاب. حرکت یک تاب کودک می‌‌تواند آرامش‌بخش باشد. این نوع تاب را مدت زیادی‌ مورد استفاده قرار نمی‌‌دهید، بنابر این شاید امانت گرفتن آن از یک دوست، فکر بدی‌ نباشد.
  • صندلی‌ تاشو کودک. صندلی‌ پایه‌بلند با پوشش پارچه‌ای‌ که می‌‌توانید با پا آن را بالا و پایین ببرید.
  • موسیقی‌. انواع مختلف آن را امتحان کنید، از کلاسیک تا پاپ، بالاخره یکی‌ از آنها مؤثر خواهد بود.

تکان دادن بچه

 

مطلبی که خواندید, برگرفته از کتاب کلیدهای مراقبت از نوزاد، از تولد تا یک سالگی، نوشته تکلا .اس نی, ترجمه زهرا جعفری و منتشر شده توسط انتشارات صابرین میباشد.
مشاهده نسخه کامل کتاب
5 1 رای
امتیاز دریافت شده
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها