دسته: Blog

دندان های نوزاد

دندان های نوزاد و مراقبت از لثه

در نوشته های پیشین به علل گریه نوزاد نظیر بیخوابی کودک, قولنج یا کولیک نوزاد و درد دندان نوزاد پرداختیم. در این نوشته به مراقبت از دندان های نوزاد و روش آن میپردازیم.

متولد شدن در بیمارستان

قبل از رفتن به اتاق زایمان بخوانید!

شما در باره نوزادتان – حداقل به اندازه دیگران – می‌‌دانید و می‌‌توانید مطمئن باشید که ضمن گذر از اولین سال تولد نوزادتان، آنچه را اکنون نمی‌‌دانید، به‌زودی‌ خواهید آموخت.

مسافرت با نوزاد

مسافرت با نوزاد، مهمترین نکات در سفر با کودک

مسافرت با نوزاد لذت بخش است. هر روز از منزل بیرون بروید. کودک از دیدن منظره‌ها، صداها و بوهای‌ جدید شگفت‌زده خواهد شد و خود شما نیز آرامش می‌‌یابید. پس از این دوره، تا سالهای‌ سال دیگر تا این حد قادر نخواهید بود به سفر بروید!

ناخن کودک

ناخن بچه و روش های صحیح گرفتن ناخن نوزاد

از بین تمام امور مراقبت نوزاد، به‌نظر می‌‌رسد هیچ چیز بیشتر از چیدن ناخن نوزاد، برای‌ والدین ترسناک نیست. والدین به دو گروه مساوی‌ طرفداران استفاده از قیچی‌ و دوستداران ناخن‌گیر تقسیم شده‌اند. در این مقاله بهترین روش های گرفتن ناخن نوزاد را با هم یاد میگیریم.

جعبه کمک های اولیه برای کودکان

کمک های اولیه در زمان آسیب دیدن نوزاد و کودک

به عنوان والدین یک بچه کوچک، کمک های اولیه زیادی‌ انجام خواهید داد – به ویژه هنگامی‌ که کودک حرکت و جابه‌جایی‌ را شروع کند. شما می‌‌توانید با ایمن کردن محیط اطراف، خطرات را به حداقل برسانید، اما به هر حال کودک در اولین سال زندگی‌ تا حدودی‌ «اَخ و اوخ»های‌ خودش را خواهد داشت.

فکر کردن بچه یک ستاه

تفکر و نحوه فکر کردن کودک یک ساله

هرچه درک و آگاهی بیشتری از نحوه تفکر کودکتان پیدا کنید، بهتر می‌توانید حمایت و تحرک لازم را برای رشد و پیشرفت هوشی و ذهنی کودتان فراهم آورید، بدون اینکه فشاری بیش‌ازحد توانایی‌های کودک، بر او وارد کنید.

حرف زدن کودک

افزایش مهارت های ارتباطی کودک

مهارت های ارتباطی کودک از چه زمانی شروع میشوند و چه سیر تکاملی را طی میکنند؟ در این نوشته با ما همراه باشید تا با نحوه شکل گیری مهارت های ارتباطی کودک خود آشنا شوید و مشکلات شایع در این مسیر را بهتر بشناسید.

استقلال طلبی کودک یک ساله

کودک یک ساله و اولین نشانه های استقلال طلبی

از لحظه‌ای که کودک متولد می‌شود تا زمانی که کودکی یک ساله میشود، برای مراقبت از خود به شما وابسته است، بدون حضور شما، او قادر به زنده ماندن نیست.

شیر خشک

بطری شیر خشک و پستانک در کنار شیر مادر

در این نوشته به سراغ لوازم کمکی مادر در تغذیه نوزاد شیرخوار میرویم. مزایا و معایب تغذیه نوزاد با شیر خشک را بررسی میکنیم و بهترین روش ها برای استفاده بهینه از این لوازم کمکی را با شما در میان میگذاریم.

شیر خوردن

شیردهی‌ | عوارض و مشکلات در راه تغذیه با شیر مادر

در نوشته قبل به اهمیت تغذیه نوزاد با شیرمادر پرداختیم. در این نوشته با مشکلات شایع شیر دادن به نوزاد و عوارض شیردهی آشنا شده و راه حل مناسب را برای هر مشکل ارائه خواهیم نمود.

نشستن نوزاد

نشستن نوزاد، مهارتی بین غلطیدن تا راه افتادن!

بعد از آشنایی با مهارت های حرکتی نوزاد در زمان های مختلف، در این نوشته میخواهیم با زمان مناسب برای نشستن نوزاد آشنا شویم و از روی شکم خوابیدن تا غلطیدن و سینه خیز رفتن با او همراه شویم.

رابطه بعد از زایمان

نزدیکی و رابطه جنسی بعد از زایمان

در صورت زایمان طبیعی‌، هر زمان بعد از توقف خونریزی‌ می‌‌توانید ارتباط جنسی‌ برقرار کنید (خونریزی‌ نشانه باز بودن گردن رحم و احتمال ورود آسان باکتریها به آنجاست). این مدت برحسب خواسته شما می‌‌تواند دو تا سه هفته باشد…

حمام نوزاد

حمام نوزاد و نکات مهم استحمام کودک

اولین حمام کردن کودک فرصت خوبی‌ برای‌ عکس گرفتن از نوزاد است، کاری‌ که دیر یا زود شما انجام خواهید داد. برای‌ حمام کردن نوزاد روشهای‌ متعددی‌ وجود دارد و با تمرین، شما بهترین و مناسب‌ترین روش برای‌ خود و نوزادتان را در خواهید یافت.

بازی با نوزاد

بازی با بچه ها و انتخاب اسباب بازی برای کودک

نوزاد در چند هفته اول زندگی‌، اغلب فقط می‌‌خورد، می‌‌خوابد و تعداد زیادی‌ پوشک مصرف می‌‌کند. بعد از چند هفته، ممکن است دریابید او دیگر خسته، گرسنه یا زیرپایش خیس نیست، ولی‌ هنوز هم بدقلقی‌ و بدخلقی‌ می‌‌کند. چرا؟ فقط به این دلیل که حوصله‌اش سر رفته و ما باید بازی با بچه را یاد بگیریم.

کمردرد بعد زایمان

کمر درد بعد از زایمان و روش درمان آن

بلند کردن و جابه‌جایی‌ مکرر و مداوم و برآورده کردن نیازهای‌ نوزاد می‌‌تواند به کمر درد بعد از زایمان منجر شود. برای‌ کاستن از فشاری‌ که به کمر و پشت وارد می‌‌شود در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

شیر مادر برای نوزاد

شیر مادر و هر چیزی که باید درباره آن بدانید!

حالا که اطلاعاتتان راجع به علت های گریه نوزاد نظیر بیخوابی و به هم خوردن برنامه خواب، قولنج کردن, دندان نوزاد و … به حد کافی رسیده، باید به اهمیت تغذیه با شیر مادر بپردازیم و ببینیم بهترین روش شیر دادن به نوزاد کدام است.

پوشک بچه

آموزش پوشک کردن نوزاد همراه ریزه کاری ها!

از شما انتظار می‌‌رود همه چیز را در مورد مراقبت از کودک، از شستن موها تا چیدن ناخنها بدانید. شاید فکر کنید از همه مهم‌تر، چگونگی‌ حمام کردن نوزادتان است. اما در مقایسه تعداد دفعات تعویض پوشک نسبت به دفعات استحمام، چنین به نظر می‌‌رسد که پیش از آنکه چگونگی‌ استحمام کردن کودک را بدانید، لازم است اطلاعات بیشتری‌ در باره پوشک کردن او داشته باشید.

ورزش بعد از زایمان طبیعی

حرکات ورزشی بعد از زایمان و روش انجام آن

در این نوشته بهترین حرکات ورزشی بعد از زایمان برای صاف شدن دوباره شکم, تقویت پاها، شانه ها و دست و مچ را به شما معرفی میکنیم.

بیماری نوزاد: از درمان خانگی تا مراجعه به پزشک

در کنار آموزش انجام امور بهداشتی نظیر استحمام کودک، گرفتن ناخن نوزاد و تعویض پوشک، در این نوشته میخواهیم شما را با علائم بیماری نوزاد آشنا کنیم تا بدانیم چه زمانی باید به پزشک مراجعه نماییم.

مراقبت های بعد زایمان و مرا قبت از کودکمان

مراقبت های بعد از زایمان در خانه

در این نوشته به مراقبت های بعد از زایمان در خانه میپردازیم و میبینیم بعد از ترخیص از بیمارستان, باید چه مراقبت هایی را در منزل انجام دهیم.